Rallylydnads DM i Mariestad !!

Strax efter kl halv åtta i morse mötte Annie upp hemma hos mig och så drog vi iväg i min bil upp till Mariestad. Elsa och jag skulle vara med i DM i Rallylydnad. Annie skulle tävla med Ebba, Stina fick vara resesällskap åt Ebba idag. Wilma fick vara hemma, fick inte plats i bilen. Vädret var inte särskilt lovande, lite småregn när vi kom dit men sedan var det uppehåll. Vi hade fått ihop ett lag från vår klubb, Vara-Grästorp och vi skulle även tävla individuellt. Elsa kom på plats 38 av 54 starter och fick ihop 73 poäng, en absolut godkänd runda men lite fel hade vi – sprang i dubbelslalom (fick man inte göra – kom på mig själv efter halva slalomet…jävlar, (första delen i banan var att man skulle springa) sedan så gick hon inte runt i vänster snurr men i övrig gick det bra. Annie filmade min runda 🙂
Vårt lag Vara-Grästorp kom på 5:e plats av 15 lag

P1000965
Matte köpte en rosett till mig för att jag var så duktig idag !

Författare: Elsa, Wilma och JoJo

Hundnörd som älskar Engelsk springer spaniels och katter

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s